» 
Biała 2007
»

Zjazdy

»
»
»
»
»
»
Biała 2007
»
»
» » Włoszczowa: motyw na koszulce
»
Spotkania
»
»
»
»
»
» » Olcia ubrana w żakiet swojej praprababki Franciszki Konopackiej z Pytlewskich
» Stara kapliczka na Fałku

Po deszczowym tygodniu pogoda nam dopisała. W dniach 1-2 września 2007 spotkaliśmy się ponownie w ośrodku wypoczynkowym w Białej nad brzegiem Pilicy, na zaproszenie Pawła i Krystyny Konopackich. Przybyło prawie 70  osób, niektóre po raz pierwszy. Program był bogaty. Aleksander Konopacki, już pierwszego popołudnia, przedstawił nam postać Haliny Konopackiej, pierwszej polskiej złotej medalistki w rzucie dyskiem na Olimpiadzie w Amsterdamie w 1928 roku. Była kobietą wszechstronnie uzdolnioną i odważną. Odnosiła sukcesy nie tylko w różnych dziedzinach sportu, ale pisała wiersze i malowała. We wrześniu 1939 roku, tuż po wybuchu II wojny światowej, uczestniczyła w transporcie polskiego złota do Francji. Wystąpienie Aleksandra ilustrowane było zdjęciami z prywatnego albumu Haliny.

Drugą konferencję przygotowała Barbara Kłosowicz. Pokazała nam serię zdjęć z podróży do Argentyny śladami swojego wuja Tadeusza Konopackiego, który wyemigrował w 1940 roku. Tadeusz Konopacki, specjalista w zakresie sklejek lotniczych, był pionierem, który jako pierwszy wybudował fabrykę sklejek na Ziemi Ognistej w 1946 roku.

Następnie krótkie sprawozdanie z pobytu w Chicago złożyła Nela Major, która wykonala dokumentację fotograficzną polskich grobów na tamtejszych cmentarzach.

Nowy uczestnik naszych spotkań Maria Bunzel opowiedziała o rodzinie Pytlosów, właścicieli młyna Modrzewek. Julian Pytlos zakupił Modrzewek w 1890 roku od Franciszka Konopackiego.

Następnego dnia po porannej Mszy św. odprawionej w Kaplicy w Białej, dużą 40to osobową grupą zwiedziliśmy opactwo cysterskie w Sulejowie, założone w 1176 roku. Kościół i refektarz, zbudowane w XII wieku, zostały po gruntownym remoncie, dopiero niedawno udostępnione publiczności.

Dziękujemy Pawłowi i Krystynie za ciekawe i pięknie przygotowane spotkanie oraz za bardzo staranną oprawę techniczną. Bez zarzutu działały mikrofony, głośniki i rzutnik wideo. Organizatorzy nie zapomnieli o serwisie medycznym, który zapewnił nasz ulubiony lekarz Piotr Konopacki

Projekt i wykonanie Barbara Klosowicz
© Zdjęcia: archiwa Konopackich i Pytlewskich